AS Connecto Eesti ja AS Merko Infra allkirjastasid Elering AS‘ga Suure ja Väikese väina merekaablite ehituslepingud

AS Connecto Eesti ja AS Merko Infra allkirjastasid Elering AS‘ga Suure ja Väikese väina merekaablite ehituslepingud

AS Connecto Eesti, AS Merko Infra ja Elering AS sõlmisid ehituslepingud uute elektri merekaablite rajamiseks mandri ja Muhumaa ning Muhumaa ja Saaremaa vahele.

Tööde käigus asendatakse Suures väinas Rõuste ja Tusti alajaama vahel kaks vana ja amortiseerunud 35kilovoldist merekaablit ühe uue 110kilovoldise merekaabliga. Suure väina kaabelliini kogupikkus on ligi 11 kilomeetrit, sellest merekaabel 9,7 kilomeetrit. Uue kaabli ühendamiseks rajatakse Rõuste alajaama uus lahter. Tööde lepingujärgne maksumus on ligikaudu üheksa miljonit eurot.

Väikese väina uue 110kilovoldise kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare uue alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest meres 4,7 kilomeetrit. Väikese väina merekaabli maksumus on ligi 5,4 miljonit eurot.

Mõlema väina kaabli läbilaskevõime on 520 amprit. Merekaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse. Kaabli läbimõõt on 190 millimeetrit, kaal 67 kilogrammi meetri kohta.

Merekaablid paigaldatakse merre ühe pika kaablina ehk ilma jätkumuhvideta. Koos uue kaabliga paigaldatakse merre ka kiudoptiline sidekaabel. Mõlemas väinas süvistatakse kaabel merepõhja, et vähendada selle vigastamise riski ankrute, rüsijää ja muude väliste mõjutajate poolt.